Порушення постави, а саме сутулість, несиметричне положення плечей, опущена голова і випнутий вперед живіт, найчастіше є наслідком різко зміненого способу життя малюка, і відбувається воно зазвичай в шкільному віці. Адже саме через навчання дитина першу половину дня проводить за шкільною партою, потім кілька годин відводить на підготовку домашніх завдань, а вільний час готова присвятити комп’ютеру. Сприятливими обставинами можна вважати щотижневі відвідування спортивних секцій та активне дозвілля у вихідні дні, але і вони не рятують від навантаження, яке в буквальному розумінні, різко навалилося на дитячі плечі.
За лічені місяці тендітна дитяча спина може викривитися, розвивається сколіоз, і батьки вживають екстрених заходів, щоб запобігти деформації. Набагато простіше попередити, ніж запобігти, а тому важливо дотримуватися елементарних правил по обладнанню робочого місця для малюка і за розподілом вагових навантажень на його спину.
Вимоги до шкільного рюкзака: - обов’язково з ортопедичною спинкою; - наповнення в межах допустимої ваги (не більше 10% від ваги дитини); - лямки рюкзака повинні бути широкими (близько 4-5 сантиметрів); - обов’язково носити на двох плечах; - важливо правильно розподіляти вагу всередині рюкзака, складаючи підручники ближче до спинки; - аж до самих пізніх класів переконуйте дитину використовувати рюкзак, а не різні модні сумки.
Вимоги до домашнього робочого місця: - під час сидіння на підходящому стільці повинен утворюватися прямий кут між стегном і гомілкою, стопи при цьому повинні рівно стояти на підлозі; - висота стільниці також порівнюється з тулубом дитини, що сидить – лікоть опущеної прямо руки повинен бути на 5-6 сантиметрів нижче кришки столу; - дитині необхідно дотримуватися відстані у витягнуту долоню між грудьми і столом; - відстань від поверхні столу до очей не повинна перевищувати 30-35 сантиметрів, щоб малюк не горбився; - важливо встановити освітлення з лівого боку і тримати зошит під невеликим кутом.
Вимоги до шкільного робочого місця: - основні вимоги збігаються з вище перерахованими, проте важливо, щоб дитину кілька разів на рік пересаджували з передніх парт подалі, і навпаки, з лівого ряду в правий, і навпаки; - перевірте, щоб шкільне місце дитини відповідало її зросту – маленькі повинні сидіти на перших рядах, а високі подалі, якщо існують проблеми із зором, потрібно вибирати крайні ряди – дитині повинно бути комфортно.
Вимоги до комп’ютерного столу: - монітор комп’ютера повинен розташовуватися по центру, на рівні очей; - віддавайте перевагу комп’ютерному столу без висувної ніші, де клавіатура і комп’ютерна миша будуть розташовуватися на стабільній поверхні, тут же знайдеться достатньо місця для ліктів і передпліч; - віддавайте перевагу простому стільцю зі спинкою замість обертового крісла з підлокітниками, на останньому дитина буде крутитися, поперемінно спиратися ліктем, а це несприятливо для спини.
Робота над домашнім завданням або за комп’ютером, як і шкільні уроки, повинна регулярно перемежовується короткими перервами, під час яких доцільно розім’яти м’язи, зробити коротку фізичну зарядку.
Кожному з батьків необхідно знати, що критичними періодами в даному випадку є проміжки 6-8 і 10-12 років, коли організм схильний до стрімкого зростання і в той же час залишається незміцнілим, зі слабким м’язовим корсетом, що відбивається на здоров’ї спини.
Зазвичай дитина шкільних років стикається з двома основними чинниками порушення постави: неправильна поза під час сидіння за столом і надмірне нерівномірно розподілене навантаження рюкзака. Крім того, в силу індивідуальних особливостей, дитина може почати горбиться, сутулитися; може бути неправильно створене спальне місце; організм може по природі своїй бути слабким і схильним до захворювань опорно-рухового апарату. Тому важливо ретельно стежити за зовнішніми проявами змін і вчасно реагувати на них.